dariusz.staropietka.com ▸ blogRSS Feed


Nocne Polaków rozmowy

Mam wbudowaną jakąś przedziwną manię pocieszyciela. Kiedy komuś smutno - jestem. Kiedy ktoś się pogubi - jestem. Kiedy ktoś cierpi - jestem. Nie mam monopolu na wszystko wiedzenie co prawda, ale jakąś percepcję już posiadam, więc i pocieszanie przychodzi bez trudu.

Ostatniej nocy napisał do mnie Kolega - przeżuty przez rodzinę, zmiażdżony przez niską samoocenę i... wypluty. Próba samobójcza, zero wsparcia ze strony najbliższych, miliardy myśli. Ech, co to za życie?

- Chłopaku! - mówię - Ty żyj! Masz 20-kilka lat, przed sobą fantastyczne życie o ile postawisz w nim granice własnego terytorium i przetniesz pępowinę z Rodzicami. Nie może być tak, że oni żyją Twoim życiem, a nie swoim.

/płacze/

To, co robisz ze swoim życiem zależy wyłącznie od Ciebie - kontynuuję - Niczyja wina, że się miotasz. Są rodzice, którzy nie potrafią wychowywać dzieci - ot i wszystko w temacie.
- Ale ja się boję, że jestem z wpadki.
- A jakie to ma znaczenie? Nawet jeśli - żyjesz. Rodzice dali Ci dom, dzieciństwo i jakoś się doczołgaliście razem do bieżącego momentu. A przecież matka mogła cię wyskrobać. W tamtych czasach istniało podziemie aborcyjne przecież. Pomyśl - czy naprawdę tak ważne jest, że możesz być dzieckiem z wpadki?


/płacze/

- Ale co ja mam zrobić z ojcem, który ma do mnie wstręt? Co ja mam zrobić z matką, która tylko toleruje i mówi, że ją brzydzę?
- Homoseksualizm to trudny temat i potrzeba czasu, żeby się z nim oswoić. Nie możesz mieć żalu do rodziców, że chcieliby żebyś się ożenił. Nie możesz mieć również żalu, że chcieliby mieć wnuki. Zrozumieją, strawią. Przynajmniej nie starają się ciebie leczyć.
- Próbowali.
- Jak to?
 - zdziwiłem się.
- No jeździłem do takiego ośrodka, w którym były grupy wsparcia. Niby się wyleczyłem, trochę przed matka udaję, ale już nie mam siły.
- Homoseksualizm jest wrodzony i nieuleczalny. I rodzice powinni wiedzieć, że to czysta biologia, że to wadliwa część chromosomu X, jakiegoś tam iks kju28, czy czegoś tam. Jeśli o tym nie wiedzą, to może za mało mają edukacji w tym temacie? Może podsuń mamie jakąś dobrą literaturę?
- Mama ma książkę "Mój syn jest gejem".
- Za mało. zainteresuj mamę tematem. Niech ma wiedzę. A w ogóle może się z nią zaprzyjaźnij? Już nie jesteś małym dzieckiem, matka - przyjaciółka to fajna rzecz.
- Nie da się.
- Aj tam się nie da. Trzeba próbować i nosić głowę podniesioną wysoko. Twoja jakoś dziwnie opadła.


I snuła się ta rozmowa i snuła. Typowa rozmowa o życiu młodego zagubionego i jego relacjach z rodziną i światem.

Wspomnieć tylko należy niejako przy okazji, że w 1973 r. homoseksualizm usunięto z listy chorób psychicznych, a ponad dekadę temu, w 1991 roku, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) usunęła homoseksualizm z listy (wszystkich) chorób i wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że „homoseksualizm nie może być rozpatrywany jako zaburzenie”.

Bez różnicy jest, czy człowiek jest homo, czy heteroseksualny. Najważniejsze, żeby miał w życiu jakieś zasady i zostawiał za sobą piękną, błyszczącą poświatę, a nie kałuże szamba (co wcale nierzadko się zdarza).