dariusz.staropietka.com ▸ Akademia UltramixRSS Feed


Formatowanie muzyczne stacji radiowych

Na całym świecie (również w Polsce) wszystkie stacje radiowe są sformatowane. Oznacza, to że bardzo dokładnie określają swoją ofertę programową (tematykę i zakres muzyczny, adresując ją do ściśle określonego kręgu odbiorców. Stworzenie uniwersalnego formatu stacji, który jest akceptowalny przez wszystkich" jest praktycznie niemożliwe, świat jest bowiem pełen różnych gustów, których stacja ta nie będzie w stanie zaspokoić. Dobrze sformatowane radio będzie generowało wysokie wskaźniki zasięgu w swojej grupie docelowej.

Czy jest to ważne z perspektywy promocji radiowej? Wyjątkowo. Zwłaszcza, że największą siłę rażenia posiadają stacje CHR, które odgrywają jedną z głównych ról przy kreowaniu trendów muzycznych.

Jak zapewne wiesz, częsta emisja wybranych piosenek w mediach pozwala w dość krótkim czasie uczynić je bardzo popularnymi, opracowywane zaś we współpracy z wytwórniami muzycznymi playlisty zawierają zwykle "sprawdzone rozwiązania", co prowadzi do ujednolicenia oferty muzycznej i braku możliwości przebicia się artystom tworzącym muzykę odbiegającą od obowiązujących schematów. Taka praktyka jest właśnie największym problemem promocji muzycznej, z którym na całym świecie próbuje walczyć (niestety bez rezultatu) wiele osób reprezentujących mniej popularnych Artystów.

Stacjami CHR są w Polsce przede wszystkim:

RMF MAXXX (odmiana CHR/Dance)
RMF FM (odmiana Adult CHR/Hot AC)
Radio ZET (odmiana Adult CHR)
Radio Planeta FM (odmiana CHR/Dance, niektóre rozgłośnie sieci)
Radio Eska (odmiana CHR/Dance)
Radio GRA (odmiana CHR/Dance)


Jeśli Twoja twórczość nie mieści się w formacie CHR lub jego pochodnych (ale nie należy jednocześnie do grupy tzw. "heavy music", spróbuj stworzyć alternatywną promocyjnie wersję utworu, która posłuży Ci do walki o czas antenowy w najpopularniejszych stacjach w kraju (jak wykazałem, grają one wyłącznie dość dobrze sprzedający się format CHR).

W tym miejscu należy jednak wrócić do kwestii gatunków muzycznych, które można remiksować, lub które dają się "ualterniatywniać".

Jeśli tworzysz utwory np. w gatunku "Krainy Łagodności", grasz muzykę etno, bądź cokolwiek ostrzejszego niż soft-rock - drzwi RMF-ki czy Zet-ki (za sprawą formatu) są dla Ciebie zamknięte. Dlatego też stratą czasu są w tym przypadku jakiekolwiek próby "podrzucania" swoich utworów szefom muzycznym tych stacji, albo próby remiksowania utworów, żeby za wszelką cenę zaistnieć w mediach. Założę się, że nawet bardzo dobry utwór hard rockowy, czy też hit poezji śpiewanej będzie brzmiał śmiesznie w wersji dyskotekowej, czy r'n'b (nie wspominając już o reakcji pozyskanych dotąd fanów; bo w końcu jak brzmiałby na przykład Behemoth w alternatywnej wersji dance? Albo na przykład Jarek Wasik w wersji r'n'b?). Dlatego też w takich przypadkach należy korzystać z innych form promocji. Ale o tym opowiem za jakiś czas.

Więcej informacji na temat formatów stacji znajdziesz na przykład na stronie internetowej Radiostationworld.com